Pri každom pohľade a úsmeve do zrkadla si poviete, že s farbou vášho chrupu je už potrebné niečo urobiť? Úplne zbytočným by bolo vyčítať si váš doterajší spôsob života, ktorý možno spôsobil zmenu zafarbenia chrupu. Nemusí to byť vždy pravda, pretože zafarbenie chrupu sa niekedy nedá dať do súvislosti so životosprávou, i keď tá v tom môže zohrať zásadnú úlohu. Boli ste už viackrát nalomený podstúpiť tento zákrok u odborníka? No jediná vec, ktorá vás od tohto procesu odrádza je to,  koľko by ste zaňho zaplatili? V tomto článku sa vás pokúsime oboznámiť o všetkých faktoch, s ktorými je potrebné počítať, ak si zvolíte bielenie zubov u zubára.

Kto ho (ne)môže podstúpiť?

biele zubyNáš článok začneme možno nie veľmi pozitívnou správou, no je podstatné hneď vymedziť, kto môže podstúpiť bielenie zubov u zubára a kto už nie. Nanešťastie, tento zákrok nie je možný pre každého, kto si oňho požiada. Čo je teda potrebné spĺňať?

Vhodný adept na tento zákrok musí mať bezchybný chrup. To znamená, že nesmie mať žiadne kazy, zubné výplne, praskliny na chrupe atď. Nakoľko bielenie zubov u zubára funguje povrchovo a prostriedky, ktorú k tomu využíva môžu byť agresívnejšieho charakteru, nesmú prísť do kontaktu s inými časťami ústnej dutiny. To by mohlo spôsobiť veľmi vážne poškodenia. Možno sa niekomu môže zdať zvláštne, prečo nemôže človek so zubnou výplňou absolvovať povrchové bielenie zubov u zubára. Teoreticky môže, ale neodporúča sa to. Je to z toho dôvodu, že pokiaľ máte bielu výplň resp. plombu, ktorá je prispôsobená farbe vášho chrupu, tá môže po vybielení pôsobiť nesúrodo. Plomba totiž svoju farbu na rozdiel od chrupu nezmení.

Povrchovým bielením zubov u zubára si nezmeníte ani odtieň mŕtvych zubov. Tie je potrebné bieliť zvnútra. Ak by ste sa teda rozhodli pre povrchovú zmenu farby, je viac ako isté, že odtieň mŕtveho miesta ostane rovnaký, zatiaľ čo zvyšku chrupu sa zmena dotkne. To by taktiež nepôsobilo veľmi esteticky. Tento fakt vám potvrdí aj každý odborník.

Každé bielenie zubov u zubára si vyžaduje podrobnú prehliadku chrupu pacienta. Tá pozostáva hlavne z prípravy chrupu na zákrok. Počítať je potrebné s odstránením každého a jedného nedostatku, ktorý by mohol proces skrášlenia chrupu negatívne ovplyvniť. Napr. eliminácia zubných kazov či povlaku atď. V prípade potreby je nutné využiť pomoc dentálneho hygienika.

Cena bielenia zubov u zubára

CenaNakoľko ide o najprofesionálnejšiu metódu zdokonalenia chrupu odborníkom, je logické, že si bude potrebné za tento úkon aj viac zaplatiť. Úplne bez okolkov povieme, že cenovo je bielenie zubov u zubára to najdrahšie spomedzi rôznych iných metód, ktoré by mali mať tento efekt. Cena za tento úkon sa pohybuje aj v stovkách eur a závisí od toho, akým spôsobom dôjde k vykonaniu tohto procesu. Rovnako dôležitým je aj to, o koľko odtieňov by ste si chceli farbu chrupu zmeniť. Niekedy sa požaduje aj viac sedení, hlavne pokiaľ je vašim cieľom vidieť väčšiu zmenu. Vtedy si zubár nemôže dovoliť tipovať o koľko dlhšie musí danú zmes nechať pôsobiť, aby bielenie zubov malo ihneď taký efekt, po akom túžite. Aj on ako profesionál musí rešpektovať isté normy, ak vám nechce poškodiť zubnú sklovinu prípadne spôsobiť iné ujmy.

Výhody oproti iným metódam

Prečo by ste si mali na splnenie svojho sna zvoliť práve túto metódu? Bielenie zubov u zubára je odborná práca. Samozrejme, nie je práca ako práca. No ak ste si našli skúseného odborníka, viete, že ste v dobrých rukách a nič neriskujete. Za istých podmienok môžete žiadané výsledky dosiahnuť rýchlejšie ako pri použití iných metód, no môžete si byť istý, že to bude maximálne bezpečné.

Pokiaľ sa rozhodnete pre bielenie zubov u zubára a nie pre domáce metódy, nemusíte sa báť toho, či je daný produkt používaný správne. Stomatológ, ktorý sa týmto úkonom venuje, vie najlepšie, čo, ako, koľko a na aký čas aplikovať a nevyžaduje si to žiadnu kontrolu, ani vaše obavy. Pri domácich metódach je zodpovednosť len a len na vás.

Nevýhody bielenia zubov u zubára

VybielenéNapriek tomu, že vyššie zmienené pozitívne body tohto spôsobu získania krásneho chrupu sú veľmi presvedčivé, pre objektívnosť článku sa je potrebné zmieniť aj o negatívach tejto metódy. Najväčšou nevýhodou pre väčšinu pacientov je práve cena zákroku, ako aj samotný fakt, že ho vykonáva zubár. Mnohí ľudia, nezáleží na tom, či deti, mládež alebo dospelí, stále v kútiku duše prechovávajú určitý strach a rešpekt voči stomatologickým úkonom. Preto radšej uprednostňujú domáce spôsoby bielenia zubov, ako tie u zubára, hoci toho môžu pokaziť viac.

Ďalším bodom v neprospech tohto spôsobu je doba trvania procedúry. Odmysliac si to, že niekedy je potrebné proces opakovať na viackrát dodávame, že len jedna procedúra trvá dlhšie ako napr. domáce metódy. Na tento proces si je potrebné vyčleniť možno aj jednu až dve hodiny času. Bielenie zubov u zubára je náročný proces, nakoľko využíva prípravky, ktoré môžu prekročiť hladinu peroxidu vodíka, akú stanovujú jednotlivé zdravotnícke inštitúcie v prípravkoch na domáce použitie. Určite aj vy poznáte silné a nebezpečné účinky tejto zlúčeniny. Dobrý stomatológ v tom rozhodne vie chodiť, je maximálne opatrný a takýto zákrok rozhodne nepodceňuje, hoci ho robil už aj stokrát. Už len kvôli využitiu peroxidu vodíka musí každý zubár pred bielením zubov zabezpečiť všetko, čo sa dá, aby sa tento prvok nedostal do takých miest, v akých nemá čo robiť. Celý chrup akoby ohraničí gélovou hmotou, ktorá zhustne a peroxid ďalej neprepustí. Po istom čase sa z chrupu odstráni všetko, čo na ňom nemá čo robiť a vy sa už môžete spokojne a sebavedomo na každého usmievať.

Zhrnutie…

Dúfame, že sme vás oboznámili o všetkom, čo vás v kontexte profesionálneho bielenia zubov u zubára zaujímalo. Napriek tomu, že nejde o lacný zákrok, ide o jednu z najbezpečnejších metód, hoci väčšinou využíva nebezpečné zlúčeniny. Skutočný profesionál si to plne uvedomuje, k chrupu sa správa s rešpektom a jeho zdravie svojim konaním nenaruší.