Počuli ste už o prírodnom bielení zubov a chceli by ste vedieť, či také niečo vôbec funguje? Potom je tento článok určený práve pre Vás. Tieto prírodné metódy sú určené pre ľudí, ktorí nechcú z akýchkoľvek dôvodov používať chemikálie ako peroxid vodíka alebo karbamid peroxidu. Netreba zabúdať na okamžitú dostupnosť väčšiny “prísad” potrebných k takémuto bieleniu zubov, ktoré zoženiete vo Vašej kuchyni. Taktiež ušetríte nemalé finančné prostriedky a čas, ktorý by ste potrebovali na návštevu zubára. Sú však tieto metódy vôbec účinné a môžu konkurovať ostatným metódam? To si povieme na nasledujúcich riadkoch.

Aké rôzne metódy poznáme?

Pri prírodných receptoch na bielenie zubov hovoríme o celom súbore rôznych metód. Líšia sa na základe toho, akú potravinu na dosiahnutie perlovo bielych zubov zvolíme. Väčšinou ide o nasledujúce:

Nejedná sa samozrejme o kompletný zoznam, avšak tieto možno považovať za najznámejšie. Ak poznáte iné, tak budeme veľmi radi, ak sa s nimi podelíte napríklad v komentároch pod článkom.

Ako to vlastne funguje?

Väčšina z týchto prírodných receptúr je podľa autorov založená na vysokom obsahu vitamínu C, abrazívnom účinku niektorých látok, rôznych kyselín (citrónová atď.) a taktiež na prítomnosti rôznych enzýmov. Abrazívny účinok je taký, ktorý má napríklad aj brúsny papier. Malo by ísť teda o “zoškrabanie” žltého povlaku. Skôr ako sa pustíte do experimentovania si však prosím prečítajte nasledujúci odsek.

Je to vôbec bezpečné? A funguje to?

Skôr ako sa pustíme do podrobného popisu jednotlivých spôsobov je však nutné odpovedať na základnú otázku. Sú tieto domáce metódy vôbec bezpečné? Je pravda, že objavíte rôznorodé názory na túto problematiku, avšak odborníci majú zväčša jednoznačný názor. Takmer žiaden zubár Vám napríklad nebude odporúčať bieliť si zuby sódou bikarbónou alebo soľou. Stomatológovia a zubní hygienici prírodné bielenie zubov nezavrhujú preto, lebo si nechcú kaziť vlastný biznis. Zavrhujú ich z pomerne objektívnych príčin.

Tieto metódy sú totiž veľmi často škodlivé pre Vaše zuby. Môže nimi dôjsť k nenávratnému poškodeniu zubnej skloviny. V lepšom prípade sú tieto metódy len neúčinné a vo výsledku to bude len strata času. Prečo to tak je? Ide totiž o jednoduchú fyziku. Ako sme hore spomínali – často je vyzdvihovaný abrazívny účinok niektorých prírodných látok. Tieto látky teda doslova škriabu zubnú sklovinu, čo môže krátkodobo navodiť pocit bielych zubov. Avšak aj tento efekt je krátkodobý. Aby toho nebolo málo, tak zuby sa začnú vplyvom tenšej skloviny stávať čoraz citlivejšie na rôzne podnety (studené alebo teplé jedlá a nápoje). Finálnym štádiom je “predratie” sa až k zubovine. Je to možno irónia osudu, ale táto vrstva je žltej farby. Takže napohľad budú Vaše zuby pôsobiť ešte žltšie ako kedykoľvek predtým. Samozrejme, v tomto stave je už nutný okamžitý zásah stomatológa, keďže je zub nenávratne poškodený.

Ak ste sa aj tak nenechali odradiť, prípadne si chcete spraviť prehľad, tak pre Vás sú určené nasledujúce riadky. Pre ostatných odporúčame bieliace pásiky, ktoré môžete taktiež používať na domáce bielenie zubov.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbónaZnáma aj ako jedlá sóda je často odporúčaným spôsobom ako dosiahnuť prírodnou cestou krásny biely úsmev. Ako už bolo spomenuté, efekt belších zubov je spôsobený práve abrazívnym účinkom. Sóda je prakticky najsilnejším prírodným prostriedkom pre biely chrup. No aj veľmi nebezpečným – hrozí veľké riziko poškrabania zubnej skloviny. Ide teda o veľmi nebezpečný spôsob ako dosiahnuť svetlejší odtieň zubov.

Ako na to:

 • umyte si zuby klasickou zubnou pastou
 • následne rozrieďte malé množstvo sódy s vodou a naneste na zubnú kefku
 • pri umývaní aplikujte len malý tlak na kefku

Okrem spomínaných efektov sa taktiež hovorí o zmiernení zápachu z úst a pozitívnom účinku na zubný kameň.

Soľ

SoľBielenie zubov soľou funguje na rovnakom abrazívnom spôsobe. Doslova si brúsite zuby, čo krátkodobo prinesie krajší úsmev, no dlhodobé účinky Vás nepotešia. Nenávratne poškodené zuby, pri ktorých bude nutný zákrok zubára.

Ako na to:

 • rovnaký spôsob aplikácie ako pri sóde bikarbóne
 • malé množstvo soli rozriedené s vodou pomocou zubnej kefky naneste na zuby
 • zbytočne nevyvíjajte veľký tlak na zuby

Alternatívny spôsob tibetských mníchov:

 • prevaríme čistú vodu
 • pridáme soľ (ružová himalájska soľ), približne polovicu polievkovej lyžice
 • za stáleho miešania čakáme na úplne rozpustenie soli
 • vzniknutú zmes môžete naniesť na zubnú kefku
 • jemne si umyte zuby

Kurkuma

KurkumaKurkume sú pripisované rôzne pozitívne účinky a nechýba medzi nimi ani prírodné bielenie zubov. Paradoxne je silne žltej farby a dokáže zafarbiť takmer všetky povrchy. Preto si pri experimentovaní dávajte obzvlášť pozor.

Postup:

 • naberieme štvrtinu čajovej lyžičky kurkumy a rozriedime s vodou na jemnú kašu/pastu
 • nanesieme vzniknutú hmotu na zubnú kefku
 • umyte si takto zuby klasickým spôsobom

Táto metóda a jej účinky sú založené len na anekdotách a osobných skúsenostiach, výsledky nie sú klinicky overené. Aj pri tejto surovine je nutné rátať s abrazívnym účinkom, za čo sa Vám zubná sklovina nepoďakuje. Okrem toho dokáže častá aplikácia podráždiť ďasná. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre kurkumu, tak by ste ju mali využívať len veľmi sporadicky.

Mám záujem o domáce bielenie zubov

Jahody

JahodaZástancovia prírodných metód opisujú túto metódu ako veľmi pohodlnú a nenáročnú. Zuby má bieliť údajne veľkým obsahom vitamínu C, kyselinou jablčnou a rôznymi enzýmami. Veď kto by nechcel spojiť chutné s užitočným?

Postup:

 • odhryzneme časť jahody
 • vnútornou časťou jahody si prechádzame po zuboch
 • pochutnáme si na jahode

Alternatívny spôsob:

 • vyrobíme si jahodovú zubnú pastu
 • popučíme menšie množstvo jahôd
 • vzniknutú “pastu” aplikujeme na zubnú kefku
 • bežným spôsobom si umyjete zuby

Ako jasnú, a pravdepodobne jedinú, výhodu tejto metódy považujeme skvelú chuť jahôd :-). Neexistuje žiaden dôkaz o prínose tejto metódy na sfarbenie zubov.

Šupka z banána alebo z pomaranča

BanányTaktiež jedná zo známych prírodných metód. Údajne by mal byť pozitívny účinok dosiahnutý pôsobením draslíka, horčíka a mangánu na zubnú sklovinu. Samozrejme žiaden z týchto účinkov nie je klinický overený

Postup:

 • pochutnáme si na banáne alebo pomaranči
 • šupkou následne prechádzame po zuboch
 • umytie zubov

Drevný popol alebo čierne uhlie

OheňIde o veľmi starý recept. Drevný popol sa kedysi dávno používal miesto zubnej pasty ako ju poznáme. Prestal sa používať preto, lebo má značné abrazívne účinky. To znamená, že si ako aj pri iných prírodných metódach môžete si veľmi ľahko poškodiť zuby. Od zvýšenej citlivosti na teplé a studené nápoje až po nasadenie korunky alebo fazety na zničený zub. Rovnaké dôsledky má aj použite čierneho uhlia (resp. aktívne uhlie).

Postup:

 • malé množstvo drevného popola rozriedime s vodou
 • nanesieme na zubnú kefku
 • umyjeme si zuby

Alternatívou je ešte skombinovanie klasickej zubnej pasty s drevným popolom.

Jablko

JablkoÚdajne by mala mať konzumácia jabĺk blahodárne účinky na farbu Vašich zubov, no tieto účinky nie sú ničím potvrdené. Účinnou látkou by mala byť práve kyselina jablčná a vitamín C.

Postup:

 • skonzumujte jablko 🙂
 • vychutnajte si príjemnú chuť a množstvo vitamínov prospešných pre Vaše telo, avšak žiadne badateľné vybielenie zubov sa nekoná

Kokosový olej

KokosKto by nepoznal všeliek kokosový olej? Samozrejme sa nájde aj istá skupina ľudí, ktorí sú presvedčení o kvalitách tejto suroviny aj v oblasti zmeny farby zubov zo žltej na bielu.

Postup:

 • kokosový olej prstom nanesieme na zuby
 • necháme pôsobiť

Alternatívou je nanesenie jemnej vrstvy na zubnú kefku, ktorou si umyjete zuby.

Neexistuje však žiaden dôkaz o pozitívnych účinkoch kokosového oleja na sfarbenie Vašich zubov. Hovorí sa ale aj o protizápalových účinkoch, čo by mohlo pomôcť v prípade, že máte afty. Ďalej sú tomuto tuku pripisované aj antibakteriálne a protiplesňové účinky.

Listy zo šalvie

ListPostup:

 • listy šalvie dôkladne prežúvajte
 • prípadne si umyte zuby sušenými listami

Ako aj v iných prípadoch, ani tu nie je žiaden preukázaný účinok ohľadom zmeny farby chrupu. Vyzdvihnúť však možno, podobne ako pri kokosovom oleji, pozitívne účinky na ďasná a zápaly

Špenát

ŠpenátPostup:

 • pomalé žuvanie surového špenátu

Ďalšia z prírodných receptúr, ktoré nie sú nijako podložené. Určite Vám však neublíži, keďže obsahuje rôzne telu prospešné látky. Nečakajte však žiadne zázraky ohľadom farby Vašich zubov.

Zhodnotenie prírodných metód

Ako ste si mohli všimnúť v popise pri jednotlivých spôsoboch, tak tieto metódy sú v lepšom prípade neúčinné, v horšom aj škodlivé. Preto prírodné bielenie zubov neodporúčame. Vhodnejšou voľbou sú bieliace pásiky alebo ambulantné bielenie. Budeme radi, ak sa s Vašimi skúsenosťami podelíte v diskusii.