Prijať rozhodnutie o vykonaní hocakého zákroku nestačí. To, či ho vôbec podstúpite alebo aké spôsoby budú naňho využité, záleží vo väčšine prípadov od jeho finančného ocenenia. V našom článku sa budeme konkrétne cene rôznych spôsobov bielenia zubov. Možno práve to vám pomôže v rozhodovaní sa o tom, ktorú metódu si nakoniec zvolíte. Snáď nemusíme zdôrazňovať, že každá metóda sa cenovo viac či menej líši. Jednotlivé spôsoby začínajú od 3 – 4 eur, pričom ten najdrahší môže presiahnuť aj niekoľko stoviek eur. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktorý spôsob bielenia zubov má trhovo najvyššiu cenu a ktorý zas naopak najnižšiu. Začnime tou najlacnejšou metódou.

Najmenej si zaplatíte za prírodné metódy

AnanásAk sa snažíte ušetriť čo najviac, pričom od používaného produktu očakávate len tie najlepšie účinky, nemusíte sa dočkať žiadaného výsledku. Hlavne, čo sa prírodných metód týka. Cena takéhoto bielenia zubov je najnižšia kvôli tomu, že neexistujú žiadne konkrétne a overené suroviny, s ktorými by ste dosiahli taký efekt, po akom túžite. Zmieniť môžeme napr. šupky z banánov, jahody, citróny, kokosový olej, sódu bikarbónu, kurkumu atď. Ak chodíte nakupovať, tak viete, že ceny týchto surovín, pomocou ktorých údajne dochádza k bieleniu zubov, sa pohybujú od niekoľkých centov po maximálne 10 eur. Ak by skutočne mali vyššie zmienené potraviny také skvelé účinky na stav chrupu a spôsobovali by bielenie zubov, chytili by sa toho aj mnohí výrobcovia. Cena za takýto výsledný produkt by mohla byť v skutku ľudová. Lenže ani oni nechcú riskovať. Tak prečo by ste si mali škodiť sami?

Zlatá stredná cesta bielenia zubov nesie tieto ceny

PódiumUrčite neodporúčame riskovať skrášľovanie chrupu metódami, ktoré neboli klinicky dokázané. Naproti tomu sú rôzne prípravky na bielenie zubov, dostupné v lekárňach a obchodných domoch, ktorých cena je stále prívetivá. Pochopiteľne, závisí to od konkrétneho prípravku, výrobcu prípadne od toho, akým spôsobom dochádza k „zveľadeniu“ chrupu. Stretnúť sa môžete s rôznymi špeciálnymi zubnými pastami, niťami, gélmi, ústnymi vodami, zubnými kefkami, bieliacimi pásikmi, perami, práškami atď. Ako sami vidíte, možnosti je neúrekom. Ktorá z nich je však cenovo prijateľná?

Najnižšiu cenu môžete nájsť na takých prípravkoch na bielenie zubov ako sú pasty, gély, nite, ústne vody, perá či prášky. Zatiaľ čo sa pasty, nite, vody a perá pohybujú od 2 eur do maximálne 20 eur, pri géloch a práškoch môže suma dosiahnuť aj 40 eur. Najvyššiu cenu predstavuje bielenie zubov pomocou bieliacich pásikov a zubných kefiek. Špeciálne zubné kefky s bieliacim účinkom môžete nájsť už aj od 20 eur, ale to len v prípade, že ide o manuálnu pomôcku. Elektrické zubné kefky môžu vyjsť aj na niekoľko stoviek eur. Výhodou týchto produktov je, že ich môžete využívať aj bez nanášania zubnej pasty. Bieliace pásiky sú podobne ako zubné kefky cenovo rozptýlené. Závisí to hlavne od výrobcu, no všeobecne sa cena takéhoto bielenia zubov pohybuje od 40 eur vyššie.

Najviac si účtujú odborníci

ZubárAk si na svojpomocné skrášlenie chrupu netrúfate, máte možnosť využiť pomoc odborníka. Tí si však za tento úkon nechávajú pekne zaplatiť. A niet sa ani prečo čudovať. Ide o náročný proces, ktorému predchádzajú niekoľké kontroly, prípadne opravy všetkých nedostatkov, ktoré by mohli výsledný efekt znehodnotiť alebo úplne znemožniť. Odborník pracuje s oveľa silnejšími zmesami, ku ktorým by žiaden bežný človek nemal mať prístup. Musí poznať a rešpektovať všetky pravidlá a zabezpečiť chrup tak, aby sa bieliaca hmota nedostala tam, kam nemá. Nakoľko ide o maximálne precíznu robotu, stomatológovia si bielenie zubov stavajú vysoko a jeho cena sa pohybuje aj v niekoľkých stovkách eur. Závisí to hlavne od toho, akú výraznú zmenu odtieňu má váš chrup podstúpiť. Čím väčšiu zmenu chcete, tým opatrnejší musí stomatológ byť. Preto zákrok rozdelí na viac sedení, aby eliminoval poškodenie zubnej skloviny v dôsledku nerešpektovania stanoveného postupu. Pokiaľ ide len o menšiu zmenu odtieňa, bude stačiť jedno sedenie a v tom prípade môže byť cena bielenia zubov nižšia. No určite nepôjde pod 100 eur. Možno iba vtedy, ak by vám zákrok robil nejaký dobrý známy.

Zhrnutie

Ak si spôsob bielenia zubov chcete zvoliť na základe ceny, najlacnejšiu i keď neoverenú možnosť vám ponúkajú rôzne domáce suroviny. Ich účinok by sme však stavali skôr do negatívneho svetla kvôli prílišnej kyslosti, zásaditosti, zafarbenosti či hrudkovosti. Všetky tieto faktory váš chrup, ako aj zubnú sklovinu trvalo narúšajú. Lacné produkty však môžete nájsť aj v regáloch v obchodných sieťach prípadne v lekárňach, pričom ich účinku a bezpečnosti by sme boli otvorení viac. Nie vždy platí, že to, čo je drahé, má najlepší efekt. No zároveň netreba čakať zázraky ani od najlacnejších alternatív.

Je viac ako zrejmé, že napr. cena pasty na bielenie zubov, ktorá je určená na dlhodobé používanie bude výhodnejšia ako tá, ktorá je určená na krátkodobé využitie. A to aj z toho dôvodu, že účinok „rýchlej“ pasty bude viditeľný skôr, nakoľko bude mať iné zloženie, ktoré by mohlo pri dlhodobom používaní spôsobiť nejaké poškodenie. Tým pádom je potrebné s procedúrou aj skôr prestať. Medzi ľuďmi nachádzame aj opačný extrém, a síce že hľadajú takú procedúru bielenia zubov, ktorej cena je najvyššia, pretože bude rozhodne najlepšia. Pre nich odporúčame odborný zásah, prípadne elektrické bieliace zubné kefky či bieliace pásiky. Výber je jedine na vás.