Možno poznáte ten pocit, keď po niečom veľmi túžite, ale napriek tomu uvažujete či to bude správne rozhodnutie a či nikomu alebo ničomu neuškodí. Určite robíte dobre, hlavne v kontexte zmeny zafarbenia chrupu. Ako dobre viete, existuje viacero metód bielenia zubov, ale ako si byť istý, že nie sú škodlivé? V našom článku vám predstavíme niektoré konkrétne metódy, prípadne prípravky a špeciálne si posvietime na ich možný negatívny dopad. Vec sa má totiž tak, že rozsah poškodenia ovplyvňuje hlavne zloženie jednotlivých prípravkov. Na čo si dať pozor, aby bielenie zubov nebolo škodlivé?

Pravda o prírodných bieliacich metódach

InformácieUrčite nebude ničím novým, ak povieme, že na svete sú ľudia, ktorí sa v problémoch spoliehajú jedine na prírodu. Na jednej strane je to fajn, veď v určitých problémoch môžu čisto prírodné prípravky skutočne pomôcť. Na druhej strane nemožno tvrdiť, že bielenie zubov pomocou prírodných zložiek je bezpečné. Skôr sa prikláňame k opačnému názoru, a síce, že je škodlivé.

Možno ste sa nedávno stretli s propagáciou bieliacej sily napr. citróna, kurkumy, banánovej šupky, jahôd, sódy bikarbóny či rôznych olejov. Dá sa ale ich účinnosť dokázať? Alebo ide naopak o bielenie zubov, ktoré je viac škodlivé ako nápomocné? A práve prvá otázka je zároveň aj jedným z dôvodov, prečo sme voči tejto metóde po odbornej stránke skeptickí. Nikto zatiaľ účinok vyššie uvedených korenín, ovocia či olejov klinicky nepotvrdil. Laici si možno neuvedomujú zloženie týchto prírodných produktov, ktoré niekto neznámy odporučil. Povenujme sa niektorým najzávažnejším z nich, ktoré vám dokážu, že takéto neuvážené a možno aj zúfalé bielenie zubov je skutočne viac škodlivé ako nápomocné.

Každý stomatológ vám povie, že pri konzumácii kyslých štiav, ovocia či čohokoľvek iného, je potrebné byť opatrný. Kyslé šťavy vedia byť pri častej a niekedy aj menej častej konzumácii veľmi agresívne a spôsobujú poškodenie zubnej skloviny. Takisto ju môžu poškodiť aj hrubšie častice, ktoré obsahuje sóda bikarbóna, ktorej agresívne účinky určite každý pozná. To, že nikto nevie s istotou určiť, v akých dávkach je ešte bezpečné tieto prírodné prípravky používať, hovorí samo za seba. Nikto si dobrovoľne na seba nevezme zodpovednosť za nepodarený zákrok vykonaný na základe jeho odporúčania. Aj z týchto dôvodov usudzujeme, že prírodné bielenie zubov je skôr škodlivé ako bezpečné.

Mám záujem o domáce bielenie zubov

Je bielenie zubov pomocou prípravkov z lekárne škodlivé?

NebezpečieBieliace prípravky z lekárne alebo z obchodných centier sú kategória sama o sebe. Je ich nesmierne veľa, no v základe ich delíme podľa toho, akým spôsobom dochádza k zmene farby chrupu. Zvoliť si môžete rôzne zubné pasty, bieliace ústne vody, gély či nite, perá, prášky, špeciálne zubné kefky atď. To, či budú tieto prípravky na bielenie zubov škodlivé alebo nie, závisí hlavne od vás. Každý človek má jedinečný chrup (farba, citlivosť, sila zubnej skloviny, ale aj zubu všeobecne). Aj vy ten svoj musíte dobre poznať, aby ste si vybrali taký prípravok, ktorý by vám pomohol a nie uškodil.

Jednotlivé prípravky na bielenie zubov, ktoré môžete zakúpiť v lekárni alebo v obchodných sieťach majú rôzne zloženie. Výrobcovia musia poznať koľko tej ktorej látky si môžu dovoliť do výrobku zakomponovať. Mnohokrát sa škodlivé výrobky odhalia až neskôr pri náhodných kontrolách. Pokiaľ si chcete zmeniť zafarbenie chrupu, je dobré, aby ste to robili pomocou prípravkov, ktoré neobsahujú peroxid vodíka. Všetci veľmi dobre poznáme vlastnosti tohto prvku možno ešte zo základnej školy. Využíva sa napr. v kaderníctvach na zosvetlenie vlasov a využívajú ho aj gazdinky pri praní, aby sa zbavili škvŕn na bielom oblečení. To isté dokáže peroxid so zubom. Ak je používaný neprimerane, bielenie zubov pomocou neho je škodlivé viac ako si viete predstaviť. Nemusí spôsobiť len poškodenie zubnej skloviny, čo je samo o sebe vážne, ale aj zuba ako takého.

Všímať si obsah jednotlivých výrobkov je teda prvá vec, ktorú je potrebné pred kúpou urobiť. Ďalším našim odporúčaním je vybrať si také prípravky na bielenie zubov, ktoré sú najmenej škodlivé. A teda také, ktoré neobsahujú žiadne hrubšie čiastočky, ktoré môžu byť obsiahnuté v zubných pastách. Pri potieraní chrupu pastami s hrubšími čiastočkami môže taktiež dôjsť k poškodeniu skloviny.

Zaručene bezpečné a neškodlivé metódy bielenia zubov

ÁnoEfektívne bielenie zubov, ktoré nie je škodlivé, predstavujú napr. zubné kefky či bieliace pásiky. Špeciálne zubné kefky sú vyrobené tak, aby ich bolo možné používať aj bez zubnej pasty. Účinok majú rovnaký, možno dokonca aj lepší, hoci niekomu môže chýbať pocit sviežosti, ktorý pasty navodzujú. Zohnať ich môžete v klasickej podobe, v cene od 20 eur alebo v elektrickej podobe. Tam je už cena vyššia.

Bieliace pásiky, ako novodobý úlovok a trend z Ameriky, sú bezpečné a žiadanú belosť vám dokážu privodiť už do 5 alebo 7 dní. Váš úsmev sa vďaka nim môže zmeniť až o 14 odtieňov. Neobsahujú peroxid a v praxi ich využívajú aj samotní stomatológovia, keďže ho aj vyvinuli. Čomu veriť viac, ak nie prípravku na bielenie zubov, ktorý nie je škodlivý a je vyrobený tými najlepšími odborníkmi v sfére?

Bezpečné sedenie u stomatológa je jednou z tých metód bielenia zubov, ktoré nezaraďujeme medzi škodlivé, patrí medzi tie najbezpečnejšie. Zubár alebo dentálny hygienik by mal najlepšie vedieť posúdiť citlivosť vašich zubov a na základe toho určiť správny pomer bieliacej zmesi. Vyžaduje sa však viac sedení, ktoré môžu presiahnuť aj niekoľko stoviek eur.

V minulosti bolo bielenie zubov oveľa viac škodlivé, ako dnes. Môžu za to jednak nové vedomosti v danej oblasti a jednak aj strach výrobcov pred veľkými pokutami. Z nášho článku ste sa mohli dozvedieť, akú metódu si zvoliť, aby ste cestu za krajším úsmevom nemuseli nikdy ľutovať a prípadne ju aj opakovať.